• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

İran'da 28 Maden İşçisinden 23'ü Serbest Bırakıldı

17.02.2016

IndustriALL Küresel Sendika geçen ay tutuklanan 28 işçiden 23'ünün serbest bırakılmasını memnuniyetle karşılıyor, fakat İran hükümetinden tutukluluğu süren beş işçinin de serbest bırakılmasını istiyor.

İşçiler, devlete ait Hatun Abad Bakır Madenleri'nde kadroya geçirilme sözü verilen 170 taşeron işçisinin işine son verilmesine karşı yapılan protesto eylemleri üzerine 16 Ocak 2016'da tutuklanmışlardı.

Tutuklamalar hem İran'da hem de uluslararası alanda kınandı. IndustriALL'un konuyla ilgili açıklaması ve İran hükümetine gönderdiği mektup İran'ın resmi haber ajansında yer aldı ve kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

Tutukluluğu süren beş işçinin avukatları onların da yakında serbest bırakılacağı kanısında.
Ne var ki serbest bırakılanların birçoğu hakkındaki suçlamalar sürüyor ve yakında yargılanacaklar.

IndustriALL Küresel Sendika genel sekreteri Jyrki Raina şu açıklamayı yaptı:

“İşçilerin büyük bölümünün serbest bırakılması memnuniyet verici, fakat İran hükümetini tutuklu diğer beş kişiyi de derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz. Yetkili makamları ise protesto etme demokratik haklarını kullanan işçiler hakkındaki bütün suçlamaları geri almaya çağırıyoruz.”

 

Genel Başkanımız Ali Ufuk Yaşar, üyelerimize yönelik bir mesaj yayınladı.

Değerli üyelerimiz, Sendikal mücadelemizi ve faaliyetlerimizi ülkemiz oldukça hassas günlerden geçerken sürdürüyor,  üyelerimizin hak ve menfaatlerini en yüksek seviyeye çıkarmak için çalışmaya devam ediyoruz. Zor koşullarda çalışanların haklarını korumak ve demokrasinin olmazsa olmazı olan “örgütlü toplum”un gereğini yerine getirmek için çaba gösteriyoruz. Yarın milli bayramlarımızdan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı tüm yurtta kutlayacağız. Bu vesileyle ülkemizi empery...
devamı