Başa Dön
Petrol-Is Kadin Dergisi

 

 

 

 

 

 

PETROL-İŞ KADIN DERGİSİ HABER ARŞİVİ


[ Tümünü Göster | Tümünü Gizle ]

 

İŞTE DE, DİRENİŞTE DE TEK YOL ÖRGÜTLENME

 

SGBP Kadın Koordinasyonu bu yıl kadınları sendikalara çağırdı:

İŞTE DE, DİRENİŞTE DE TEK YOL ÖRGÜTLENME

 

Petrol-İş Kadın Dergisi olarak, üç yıldır 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerini Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu çatısı altında, platform üyesi sendikaların kadınları ile birlikte yapıyoruz. Etkinliklerimize bu yıl Standard Profil Ege de start verdik, daha sonra Beşiktaş'ta basın açıklaması ve tekne gezisi yaptık... Kadıköy'de 9 Mart Pazar günü gerçekleştirilen büyük kadın mitingine ise Petrol-İş Kadın Dergisi pankartı arkasında katıldık.

(Necla Akgökçe & Selgin Zırhlı Kaplan)

 

 

Bu yıl ana konumuz örgütlenme idi ve işyerlerinde kadın oldukları için karşılaştıkları sorunlardan hareketle, e-devlet'le üye olma konusunu da gündeme getirerek kadınları sendikalara davet ettik. Bunun için Petrol-İş Kadın Servisi tarafından hazırlanan ortak afişin sloganı: "Tacize şiddete mobbing karşı, eşdeğerde işe eşit ücret için, kadın erkek sayısına bakılmaksızın her işyerinde kreş için, Esnek değil güvenceli iş için Kadınlar Sendikalara" idi. Afişte üye olmak parmağınızın ucunda diyerek, sendikalara üye olmanın en kestirme yolunu da anlattık tüm kadınlara...

Afişlerimiz belediye otobüslerinde

Koordinasyondan arkadaşlarımızın gayretiyle afişlerimizden 300'ü 8 Mart haftası boyunca İstanbul'da çeşitli belediye otobüslerinde dolaştırılmak üzere verildi. Afişler bazı otobüslerin arkasında hâlâ dolaşıyor.

SGBPKK'sı olarak her yıl 8 Mart etkinliklerine startı, kadınların yer aldığı direnişte bulunan işyerlerinde veriyoruz. Bu yıl yerimiz Petrol-İş Sendikası'na üye oldukları için işten çıkarılan, 300 günü aşkın bir süredir direnişte olan ve bu esnada tacize uğrayan Ege Standard Profil kadın işçilerinin yanıydı.

Salı gecesi saat 22.30'da Petrol-İş Genel Merkezi'nden kalkan otobüsle yola çıkan ve Çarşamba sabahı Manisa'ya varan SGBP Kadın Koordinasyonu'na bağlı sendikalardan, İSİG Meclisi'nden, DİSK Kadın Komisyonu'ndan destekçi kadınlar, saat 11.00'de Standard Profil işyerinin önünde coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı. Yoğun yağış bile katılımı etkilememişti. İstanbul'dan hareket eden Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu'nun katılımından sonra Tekgıda-İş İzmir 3 No'lu ve 7 No'lu şubelerden ve Petrol-İş Aliağa Şubesi'nden kadınlar da gruba katıldı.

Standard Profil işyerinin önünde direnişçileri ve destekçilerini kameraya çeken ve ellerindeki defterlere notlar yazan işveren vekillerine dönerek "Standard işçisi yalnız değildir!" "Evde, işte, sokakta, tacize son!", "Kadınız, sendikalıyız, tacize isyandayız!", "Tacize karşı, kadınlar sendikalara!", "Standard elini bedenimden çek!" sloganları ve alkışlar eşliğinde sendika karşıtı tutumları ve kadın işçilere uygulanan cinsel taciz ve mobbing protesto edildi. Hakkında cinsel taciz davası da açılan işyeri müdürü Sebahattin Karabulut'a yönelik "Tacizci Sabahattin, Standard'tan defol!" sloganları atıldı.

Daha sonra, Standard Profil işyerinin etrafında kortej halinde yürüyüşe geçen kitlenin, elleriyle işyerini göstererek "Dikkat! Bu işyerinde taciz var!" diyerek bağırmaları dikkat çekiciydi.

Standard Profil'de tacizi protesto

Tekrar işyerinin önünde toplandıktan sonra açıklamalara geçildi. İlk olarak Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu adına söz alan Sevgim Denizaltı, cinsel tacizin Anayasa ve yasalarla güvence altına alınan "kadının insan hakları"na yönelik ciddi bir saldırı olduğunu; bu saldırının kadınların beden bütünlüğünü hedef aldığını belirterek "Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu olarak konunun takipçisi olacağız, bütün sorumlular cezalandırılıncaya kadar Standard Profil işçisi kadınlarla dayanışma içerisinde olacağız" dedi.

"Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir!" sloganlarının ardından Standard Profil'de direnen kadınlar adına konuşan Ayşen Tufan, yaklaşık 300 gündür sendikalaşma mücadelesi verdiklerini, çocuklarının gelecekleri için, huzur içinde, eşit bir şekilde çalışabilmek için, işsiz kalma korkusu yaşamamak için Petrol-İş'e üye olduklarını belirttikten sonra, işverenin baskıcı tutumlarına değindi. Sendikadan istifa etmeleri için işverenin çirkin söylentiler yayma tehditiyle karşılaştıklarını, direniş boyunca işveren vekilinin cinsel tacizlerine ve mobbingine maruz kaldıklarını belirten Tufan, "Standard Profil işyerinin kapısından sendikalı olarak halaylarla gireceğiz" dedi.

Daha sonra söz alan Tekgıda-İş Sendikası İzmir 7 No'lu Şube Eğitim Sekreteri Tülin Kara, Standard Profil işçisi kadınları selamlayarak 8 Mart'larını kutladı.

DİSK'e bağlı Dev Sağlık-İş Sendikası'nın örgütlenme uzmanı Zarife Akbulut, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nden Serpil Ünal da direnişçi kadınları selamlayarak dayanışma duygularını dile getirdiler.

Petrol-İş Aliağa Şubesi'nden kadınlar adına konuşan Ebru Er, Aliağa'lı kadınların selamını ilettikten sonra kadın dayanışmasına vurgu yaptı. Daha sonra Aliağa Şubesi Ayaktakımı Tiyatro Topluluğu kısa bir oyun sergiledi.

Eylem sonrasında tekrar otobüsümüze binip sekiz saatlik bir yolculuktan sonra İstanbul'a vardık.

Güvencesizliği, yolsuzlukları kınadık

İstanbul'daki ikinci etkinliğimizi 7 Mart Cuma günü Beşiktaş iskelesinde yaptık...

Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi'nde örgütlü Betasan işçisi kadınlarla, İstanbul 1 No'lu Şube'de örgütlü Gripin İlaç ve Bayer İlaç fabrikasından kadın arkadaşlarımız ve Genel Merkez kadın çalışanlarının katıldığı etkinlik, saat 11.00'da başladı.

Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu'nun temsil ettiği sendikalara üye kadınlarla birlikte 8 Mart'ta yazdığımız ortak basın açıklamasını Neslihan Taşoluk Nakaş okudu.

Nakaş, kadınların erkek egemen toplumda her gün, her yerde ayrımcılıkla, baskıyla karşılaştığını belirttikten sonra şöyle devam etti: "İşyerlerinde cinsel tacize, şiddete uğruyor, mobbinge maruz kalıyoruz. Hükümetin esnek, güvencesiz çalışma ve taşeronlaştırma politikalarından en fazla biz etkilenirken, kriz dönemlerinde ilk işten çıkarılanlar gene bizler oluyoruz."

AKP iktidarının kadın emekçilere yönelik saldırılarına da vurgu yapan Nakaş, Kadın İstihdamı Yasa Tasarısı ile kadınlara düşük ücretli, yarı zamanlı esnek ve güvencesiz işlerin dayatılmak istendiğini belirterek: "Biz SGBP-KK olarak; kadınların güvencesiz, kısmi zamanlı, çağrıya bağlı işlerde çalışmalarını istemiyoruz. Düzenli, güvenceli, sendikalı iş, insana yaraşır bir ücret ve emeklilik hakkı istiyoruz." dedi.

Daha sonra yolsuzluk ve rüşvet iddialarına dikkat çeken Nakaş "Yolsuzluk operasyonlarında dudak uçuklatan, bizim telaffuz edemeyeceğimiz rakamlar dolaşıyor. Bu paralar hepimizin, tüm bu yolsuzlukları bizden toplanan vergilerle yapıyorlar. Hükümet rüşvet alarak yakınlarının, yandaşlarının ceplerini doldurmak yerine kadın cinayetlerini durdurmak için önlem alsın, çocuk yaşta evlendirilen kız çocuklarını korusun, kadınların üzerinde bulunan yaşlı ve hasta bakımı hizmetlerini alsın. Bizler vergilerimizle onların cebini doldurmak istemiyoruz artık." dedi.

DİSK'in konuğu olarak Türkiye'ye gelen ve kadın emekçilerle ilgili yapılan çalışmalardan dolayı sendikamıza da uğrayan Afganistan Ulusal Sendikası'na mensup üç kadın arkadaşımız basın açıklamasında da bizlerle birlikteydi. SGBP Kadın Koordinasyonu'nun basın açıklamasından sonra Afganistan Ulusal Sendikası Kadın Komitesi Başkanı Habibe Fakhri de farklı ülkelerde yaşayan kadınlar olmamıza rağmen kadın ve sendikalı kadın olmaktan kaynaklı sorunlarımızın ortak olduğuna vurgu yaptıktan sonra bunun ortak mücadele zeminini güçlendirdiğini belirterek “Biz de ‘mücadelemiz ortak, birlikteyiz’ demek için bugün sizinleyiz. Birlikte mücadele edeceğiz ve kazanacağız.” dedi.

Açıklamanın ardından tekneyle denize açıldık, yol boyunca sohbet ederek birbirimizi tanıdık, dans ederek eğlendik, resimler çektik, değişik bir 8 Mart kutlaması oldu.

İstanbul'da tüm kadın örgütlerinden, meslek odalarından, sendikalardan, siyasi partilerden kadınların katıldığı Kadıköy Mitingi'ne Petrol-İş Kadın Dergisi pankartı arkasında yer alarak katıldık. Yağmura, soğuğa aldırmadık... Saat 12.00'da buluştuk, önce çok az kadınla yürüyeceğiz kaygımız vardı, ama hiç de öyle olmadı. Kervan yolda düzülür misali, biz de yolda toplarlandık, sayımız çok değildi ama farklı sloganlar atan eğlenceli bir topluluk oluşturduk... Yol boyunca “Güvenceli iş, şiddetsiz bir yaşam istiyoruz”, “Eşdeğerde işe eşit ücret”, “Kadınlar sendika yönetimine” sloganları eşliğinde, halay da çektik, türkü de söyledik. Değişik bir miting deneyimi oldu. Gelecek yıl 8 Mart mitingine daha kitlesel katılım sağlamak için yapmamız gerekenleri de konuştuk...

Kısacası Petrol-İş'li kadınlar olarak bu yıl da 8 Mart'ta hem direnişteydik, hem alanlardaydık, ama eğlenceyi de, kutlamayı da ihmal etmedik...

(Kaynak: Petrol-İş Kadın Dergisi, 47. Sayı / Mart 2014)

 AFGANİSTANLI KADIN SENDİKACILAR PETROL-İŞ'TEYDİ

 

Afganistanlı kadın sendikacılar Petrol-İş'teydi

8 Mart dolayısıyla DİSK’in konuğu olarak İstanbul’da bulunan Afganistan İşçi ve Memur Sendikaları Konfederasyonu'nun (EMKA) Kadın Komisyonu Başkanı Habiba Fakhri, Konfederasyon'un Kabil Bölge Yönetimi'nden Fevziye Anveri ve tercümanları Nargis Azaryan, sendikamızı, Kadın Servisi'mizi ziyaret etti.

Afganistan'lı kadın sendikacılar, 3 Mart Pazartesi saat 11.00'da DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası Konut İşçileri Şube Başkanı Nebile Irmak Çetin'le birlikte, kadın servisimizi ziyaret ettiler. Afganistanlı sendikacı kadınlar, daha sonra Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Genel Mali Sekreteri İbrahim Doğangül, Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Nimetullah Sözen ve Genel Yönetim Sekreteri Ahmet Kabaca'nın hazır olduğu toplantıda görüş alışverişinde bulundular.

Habiba, Fevziye ve Nargis'in Türkiye ziyareti bir iade-i ziyaret esasında. Nebile Irmak Çetin geçtiğimiz yaz ayları içinde Afganistan'ın Kabil kentine giderek oradaki kadın sendikacılarla Türkiye'deki sendikaları ve sendikalardaki kadın çalışmalarını anlatmıştı. "O zaman 8 Mart'ta da biz Türkiye'ye gelelim" diye sözleşilmiş.

Afganistan'lı kadın sendikacılar DİSK'in konuğu olarak İstanbul'a gelmelerine rağmen Petrol-İş'te yapılan kadın çalışmaları hakkında bilgi almak, kendilerinin yapmış oldukları kadın çalışmalarını aktarmak için, servisimizi de ziyaret ettiler.

Sordukları ilk soru sendikamızın üye sayısı ve kadın üye sayısı oldu. Daha sonra bu soruyu kadınların hangi işkollarında yoğunlaştığı ve sendikamızda kadın komisyonunun olup olmadığı soruları izledi. Kadın sayısının azlığına rağmen 11 yıldır periyodik olarak bir kadın dergisinin çıkıyor olmasını, tüzüğümüzde gerçekleştirdiğimiz toplumsal cinsiyet esaslı değişiklikleri takdir ettiler. Sendikamızda bir kadın komisyonu olmaması ise onları bir hayli şaşırttı. Bu kadar kadın çalışması olduğuna göre kadın yapısı da vardır, diye düşünmüşler. Onlara dergilerimizi, daha önce bastığımız farkındalık broşürlerini, SGBPKK olarak yaptığımız kadına yönelik şiddeti kınayan rozetleri, balonları ve çantaları sunduk. Petrol-İş'te yapılan kadın çalışmalarından etkilendiklerini söyleyip bizi de ülkelerine davet ettiler.

Kadın komisyonu var

Görüş alışverişi dedik ya, biz de onlara, Afganistan'da yaşayan kadınların durumunu, sendikalardaki kadın çalışmalarını, örgütlenme faaliyetlerini sorduk: Taliban'ın kesin hakimiyetinin olduğu yıllar ve şu anda onların hakim oldukları bölgeler bir yana, durumun anlatıldığı kadar kötü olmadığını gördük.

Sendikaları, sendikadaki kadın oranı ve hakkında sorduğumuz soruyu Habiba Hanım şöyle cevapladı: “Bizde bir tek konfederasyon var: Afganistan İşçi ve Memur Sendikaları Konfederasyonu (EMKA). Toplam üye sayımız 131 bin, bu üyelerin yüzde 30'unu kadınlar oluşturuyor. Konfederasyonumuz memur ve işçileri birlikte örgütlüyor. Ama ağırlıklı olarak devlette örgütlüyüz.”

 

Peki Afganistan'da kadın istihdamı ne durumda ve kadınlar hangi sektörlerde çalışıyorlar, Habiba Hanım'a kulak veriyoruz “Kentlerde kadınların istihdam oranı daha fazla. Ağırlıklı olarak devlet kurumlarında çalışıyorlar, memurlar. Sağlık ve tekstil sektöründe de kadın çalışanların sayısı bir hayli fazla. Kırsal kesimde kadınlar tarım işçiliği de yapıyorlar ve onların koşulları çok zor, biz de oralara yeteri kadar ulaşamıyoruz.”

Konfederasyonda bir kadın örgütlenmesi var mı? sorumuza olumlu yanıt veriyorlar. EMKA'da tüzükle tanımlanmış bir kadın komisyonu bulunuyormuş. Habiba Hanım da hem kadın komisyonu başkanı hem de sendikanın yürütmesinde yer alıyor. Üst örgütümüz TÜRK-İŞ ve diğer işçi konfederasyonu DİSK gözönünde bulundurulduğunda, bu konuda bizden daha ileriler, diyebiliriz. Bilindiği üzere bizde iki büyük işçi konfederasyonunda da tüzükle tanımlanıp, görevleri belirlenmiş bir kadın komisyonu yok. Ne tür çalışmalar yürütüldüğünü de şöyle anlatıyor Habiba Fakhri, “Kadınlara, anayasadan ve uluslararası sözleşmelerden doğan hakları anlatan eğitimler veriyoruz. Bunun yanında İslami yasaları da anlatıyoruz. Kadına yönelik şiddet, üzerinde durduğumuz temel konulardan biri. Çünkü ülkemizde maalesef kadına yönelik şiddet çok yoğun. Konfederasyonumuz, yeni iş yasası ile ilgili olarak, çalışma bakanlığı ile masaya oturdu. Yeni iş yasasında kadınlarla ilgili 7 madde bulunuyor. Eşit istihdam, eşdeğerde işe eşit ücret, doğum ve süt izinleri yeni yasada yer alıyor. Bu yasalar elbette çok işimize yarayacak. Kadınların gece vardiyalarında çalışması Afganistan'da yasak, biz de açıkçası bunu destekliyoruz. Çünkü sokaklar kadınlar için hâlâ çok güvenli değil.”

 

Afganistan hakkında bildiklerimiz

15 kişilik konfederasyon yönetiminde dört kadın bulunduğunu sözlerine ekleyen Habiba Hanım, bu kadınların kadınlarla ilgili önemli kararların alınmasında çok büyük katkıları olduğunu belirtiyor.

Habiba Hanım'la konuşurken, Nargis çeviri yaptı, çok güzel Türkçe konuşuyor, Fevziye ise devamlı not aldı...

Öğle yemeğini birlikte yedikten sonra Afganistan'dan ve DİSK'ten gelen konuklarımızla birlikte Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın'ın odasına çıktık. Genel Başkanımız konuklarımıza Türkiye'deki sendikal hareketi ve bu harekette sendikamızın yerini anlatan kısa bir sunum yaptı. Sendikamız MYK'sının büyük çoğunluğunun bulunduğu toplantıda, sorular üzerine konuklarımız da Afganistan'daki sendikal hareketi ve son politik durumları anlattılar.

Konuşma çok samimi ve sıcak bir atmosferde gerçekleşti, onlar sendikamızı terk ederken Afganistan hakkında ne kadar az şey bildiğimizi, bu bilgilerin bir bölümünün ise önyargı olduğunu gördük...

Habiba, Fevziye ve Nargis'i, 7 Mart Cuma günü yapılacak tekne gezisine davet ettik. Memnuniyetle katılacaklarını söylediler ve katıldılar da...DİRENEN İŞÇİ KADINLARIN HAYATLARININ KAYDINI TUTMAYA ÇALIŞIYORUZ / FERYAL SAYGILIGİL (MESELE DERGİSİ, OCAK 2013)

ÇIKARMAYAYIM SENİ DERGİYE (PAZARTESİ DERGİSİ, OCAK 2005, SAYI 98)

PETROL-İŞ KADIN DERGİSİ ÇIKTI (BİANET KADININ PENCERESİ, 9 Nisan 2003)

 

Petrol-İş Sendikası üyeleri ve üyelerinin eşleri için bir dergi çıkardı. Kadın erkek eşitliğinin ve aile içi demokrasinin, işçi sınıfı için öneminden söz eden derginin ilk sayısının ana konusu Ev Kadınlarına Ücret ve Sigorta.

09 Nisan 2003 - İstanbul Yön FM

Petrol-İş Sendikası, üyelerine ve üyelerinin eşlerine artık bir dergi ile sesleniyor. Derginin adı: Petrol - İş Kadın.

Dergi, üyelerine ve ev kadınlarına sendikal bilinç taşımayı amaçlamanın yanı sıra, ev kadınlarının haklarını da gündeme getiriyor.

Petrol-İş Sendikası'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Petrol - İş Kadın Dergisi ile kadın erkek eşitliğini hayatın tüm alanlarına taşıyarak aile içi demokrasinin işçi sınıfı açısından öneminin altı çiziliyor" denildi...

Toplumsal ve siyasal olaylara aktif katılım

Derginin Merkez Yönetim Kurulu imzalı giriş yazısında " Bizim amaçladığımız üye - sendika ilişkisinde, üyenin toplumsal ve siyasal olaylara aktif katılımı şarttır. Yalnızca grevden greve ziyaret edilen bir işyerinde çalışan üye tipi, sendikamızın beklentilerini karşılayamaz,üyemizin ailesiyle, bir bütün olduğunu görmek gerekir" deniliyor...

Ev kadınlarına ücret ve sigorta

Petrol-iş Kadın dergisinin ilk sayısının ana konusu "Ev Kadınlarına Ücret ve Sigorta"... Konuyla ilgili olarak Marmara Üniversitesi Kadın İstihdamını Geliştirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necla Pur ile yapılmış bir röportaja yer veriliyor...

Dergide kooperatifleşmeyi başaran kadınlarla bir söyleşi de yer alıyor. Petrol-İş Sendikası'nın dana önce yayın hayatına başlayan bir de çocuk dergisi bulunuyor.