- MANİSAN’NIN TURGUTLU İLÇESİNDE 32 YAŞINDAKİ HAMİLE EBRU TİRELİ’YE SPOR YAPTIĞI PARKTA SALDIRAN VE BİR ÇOCUK ANNESİ KADINI YARALAYAN M.T. SERBEST BIRAKILDI...

- Tüüüü! Boyu devrilesice!

- Annem yine kimin boyunu deviriyorsun?

- HATIRLAYACAĞINIZ GİBİ SAYIN SEYİRCİLER GEÇTİĞİMİZ AYLARDA DA HEMŞİRELİK YAPAN AYŞEGÜL TERZİ’YE ŞORT GİYDİĞİ İÇİN OTOBÜSTE TEKME ATAN SALDIRGAN SERBEST BIRAKILMIŞTI. SON YILLARDA ARTAN KADINA ŞİDDET HABERLERİ...

- Boynun altında kalsın emi!

- Dur annem dur kapat şu televizyonu yine tansiyonun çıkacak bak. Ah annecim bedduayla olsaydı vallahİ bırak şu memleketi dünyada sorun kalmazdı, kim durabilir senin gün görmemiş bedduaların karşısında?

- Kızım yaptıklarının cezasını çektiremezsen böyle olur işte! O yaptı cezasız kaldı ben de yaparım diyor adamlar.

- Ah anacım! Sorumlular yargılanmadıkça, caydırıcı tedbirler alınmadıkça, eğitim sistemi değişip, tüm alanlar cinsiyetçilikten arındırılmadıkça dünyanın bütün kadınları bir araya gelip sabah akşam beddua etsek nafile.

- Bilgeeeee! Kız al şu torbaları canım çıktı. Ay iki bir şey alayım diye çıktım, yine dünyaları aldım valla. Taşı taşı bitmiyor.

- Geldim ablam geldim. Tabii spor yapmıyorsun sonra yoruluyorsun. Biraz kendine bak diyorum sana abla. Gel beraber gidelim sabahları Belediye’nin merkezine. Hem sosyalleşirsin hem kas yaparsın fena mı olur?

- Spor mu? Ay sanırsın kendisi pilates gurusu. Şurda iki gün spora gitti başımıza hoca kesildi. Niye gideyim kızım spora ha? Niye gideyim? Torbaları daha rahat taşıyayım diye mi?

- Abla bu ne? Yine almışsın bütün temizlik reyonunu maşallah!

- Benim içim rahat etmiyor öyle çamaşır suyuyla dip köşe girişmeyince.

- Ablacığım, sana getirdiğim ‘Evimizdeki Tehlikeli Kimyasallar’ broşürünü okumak yerine nihale yapmayaydın sen de bilirdin ne kadar tehlikeli olduğunu.

- Attırdın bana zaten bütün naftalinleri, oda kokularını. Bir çamaşır suyum var ona da karışma Bilge!

- Şimdi çamaşır suyunu bırakın da benim çia tohumunu aldın mı kızım?

- Aldım da anne ne yapacağız bu kuş yemiyle acaba? Hem nereden çıkıyor bunlar? Her gün yeni bir icat. Mis gibi bulgur dururken.

- Onun pudingi oluyor. Zehra’nın kızları yapmış analarına pek de güzel olmuş. Hem çok da faydalı, kiloya iyi geliyor.

- He! Zehra Teyzenin kızları yapıyor siz yapmıyorsunuz diyorsun yani.

- Ay bir çia tohumum var, onu da çok görmeyin.

- Tamam kızlar sakin olun. Şimdi Bilge size birer papatya çayı yapıp sinirlerinizi sakinleştirecek. Pammuk gibi olacaksınız hepiniz. Allah’ım sen bizi menapozdan koru yarappi!

- Duyuyorum seni kızım, menapozun duymama bir etkisi yok çok şükür! Ayrıca aç şu camı valla ateş bastı.

- Tamaaammm! İşte çaylarınız geldi bile evimin sultanları.

- Aç kızım şu Zuhal Topal’ı Hanife mi ne ayrılmış ona bakacam biraz.

- Aaa! Sen seyreder miydin bunları anne?

- Yok! Seyretmezdim ama günlerde çok zorluk oluyor.  Bayhan Hanife’yi terk etmiş benim haberim yok. Sonra bütün kadınlar konuşuyor ben konuşamıyorum.

- Hımm! O zaman başka. Ben annemin mahallenin kadınlarının karşısında küçük düşmesine asla müsaade edemem. Tiz televizyon açıla!

 

(Kaynak: Petrol-İş Kadın Dergisi, Sayı 54, Ocak 2017)