• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN!

Merkez Yönetim Kurulumuz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir açıklama yayımladı.

18.05.2020

Anadolu topraklarında işgale karşı bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin başladığı 19 Mayıs 1919, cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda önemli bir gündür. 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımını atmıştır.

19 Mayıs, sadece işgale karşı verilen büyük mücadelenin başlangıcını ifade etmez, aynı zamanda ülkemizin çağdaşlaşması ve ilerlemesi yönünde güçlü bir iradenin tüm dünyaya duyurulduğu gündür. Ortaya çıkan bu irade esaret altında yaşamak istemeyen halkımızın kararlılığıyla birleşmiş, ülkemizin işgalden kurtulmasını ve halk egemenliğine dayanan cumhuriyetin kurulmasını sağlamıştır.

Bu önemli bayramın gençlere armağan edilmesi, gençlere emanet edilen cumhuriyetin nesiller boyunca sonsuza kadar yaşayacağını simgelemektedir.

Koşullar ne kadar zor olursa olsun, bu topraklarda 19 Mayıs’ta yakılan bağımsızlık ateşi hiç sönmeyecektir.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını rahmet, saygı ve şükranla anıyor, gençlerimizin ve ulusumuzun 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyoruz.

Petrol-İş Sendikası
Merkez Yönetim Kurulu adına
Süleyman Akyüz
Genel Başkan