• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

"19 Mayıs 1919 Millî Mücadelenin ilk kıvılcımı, emperyalist ve işgalci devletlere karşı verilen bağımsızlık mücadelesinin Cumhuriyet’le taçlandırılmasının ilk adımıdır." Merkez Yönetim Kurulumuz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir açıklama yayımladı.

17.05.2024

Anadolu topraklarında emperyalist ve işgalci devletlere karşı bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin başladığı gün olan 19 Mayıs 1919, Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda atılan ilk adımdır.

19 Mayıs’ta Samsun’a çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini yakmış, tam bağımsız bir ülke düşü halkımızın umut ve özlemi ile birleşerek zafere dönüşmüştür.

Atatürk, Millî Mücadele sıralarında ülkeyi ileri götürecek ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların, gençlerin ve genç fikirlerin olduğunu görmüştü. Mustafa Kemal, gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani fikirde yeniliği de ifade etmiştir.

Böylesi dönemlerde özellikle gençlerimizin yarınlara olan umutlarının hiç bitmemesi büyük bir önem taşıyor. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu eşsiz günü hediye ettiği gençlerimize, geleceğimizi de emanet etmiştir.

Koşullar ne kadar zor olursa olsun, bu topraklarda 19 Mayıs’ta yakılan bağımsızlık ateşi hiç sönmeyecektir.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını rahmet, saygı ve şükranla anıyor, gençlerimizin ve ulusumuzun 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyoruz.

Petrol-İş Sendikası
Merkez Yönetim Kurulu adına
Süleyman Akyüz
Genel Başkan