• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

8 Mart Aliağa'da Kitlesel Bir Şekilde Kutlandı

10.03.2020

Şube yöneticilerimiz ve işyeri temsilcilerimiz 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde örgütlü olduğumuz işyerlerinde kadın üyelerimizi çalıştıkları ünitelerde ziyaret ederek, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutladılar.
Sonrasında Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri olarak  8 Martta yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi.
Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında isteklerini sıralayan platform üyeleri, “Ranta, savaşa, silahlanmaya aktarılan kaynakların, kadınlara, gençlere, çocuklara, emekçilere, bu doğrultuda sosyal politikalara, eğitime, sağlığa aktarılmasını istiyoruz. Eşit, sömürüsüz, savaşsız, kadın adının cinayetle, tecavüzle değil; bilimle, istihdamla, teknolojiyle, eğitimle anıldığı bir dünya ve ülkede yaşamak istiyoruz. 8 Mart’ın kadınlar için ücretli izin günü sayılmasını, her mahalleye ücretsiz kreş ve bakım evleri istiyoruz, eşit işe eşit ücret sağlanmasını, İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere kadının lehine olan tüm uluslararası anlaşmaların uygulanmasını, kadın danışma ve dayanışma merkezleri, tecavüz kriz merkezleri açılmasını, kadın cinayetlerinde “iyi hal” indirimlerinin sona ermesini, kayıt dışı, kuralsız, esnek ve yarı zamanlı çalışmanın yasaklanmasını, kadınlara güvenceli iş olanaklarının yaratılmasını, Doğum izni süresinin 20 haftaya çıkarılmasını istiyoruz.” diyerek taleplerini sıraladı.

 

ÜRETİMDEKİ MİLYONLARCA EMEKÇİ KORUNMALI GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALIDIR

Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen Korona Virüs salgını, giderek toplumsal ve ekonomik sonuçları ağırlaşan büyük bir sorun haline gelmektedir. Bu salgına karşı, devletin tüm kurum ve kuruluşlarını seferber etmesi, halkımızın da bu seferberliğe katılması ve dayanışma içerisinde olması zorunludur. Nitekim bu bilinçle, ülkemizde Korona Virüs vakasının tespit edildiği 10 Mart gününden itibaren başta sağlıkçılarımız olmak üzere yoğun bir çaba göstermekte, devlet kamu sektöründe bazı önlemler ...
devamı