• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Medyada Türk-İş Genel Kurulu

Bakan Bozdağ'a işçi protestosu

Yaklaşık 600 bin üyesi olan 35 sendikanın bağlı olduğu Türk-İş’in 21. Olağan Genel Kurulu, 362 delegenin katılımıyla Büyük Anadolu Hotel'de başladı. Genel Kurul’da, genel başkan, yönetim kurulu, denetleme kurulu ve disiplin kurulu için seçimler pazar günü gerçekleştirilecek.
EVRENSEL
08.12.2011

Yaklaşık 600 bin üyesi olan 35 sendikanın bağlı olduğu Türk-İş’in 21. Olağan Genel Kurulu, 362 delegenin katılımıyla Büyük Anadolu Hotel'de başladı.

Bugün açılış ve protokol konuşmalarının yapılacağı Genel Kurul’da, genel başkan, yönetim kurulu, denetleme kurulu ve disiplin kurulu için seçimler pazar günü gerçekleştirilecek. Genel Kurul'a Türk-İş yönetimi ve alt sendikaların genel başkanlarının yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, KKTC Başbakanı İhsan Küçük, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ile çok sayıda milletvekili katıldı.

KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİ

Açılış konuşmasını yapan Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, kıdem tazminatıyla ilgili olarak, "Kıdem tazminatındaki kırmızı çizgilerimiz bizim kazanılmış haklarımızdır" diyerek, kıdem tazminatına dokunulmasına izin verilemeyeceğini söyledi. "Kıdem tazminatına dokunulması halinde Türk-İş'te grev yolu açılacaktır" diyen Kumlu, İşsizlik Sigortası Fonu ile ilgili olarak 'İşsizlik Sigortası Fonu işçilerindir" dedi. Kumlu ayrıca, fona erişim kolaylığı ve miktar kolaylığı yapılarak uygulama süresinin uzatılması gerektiğini belirtti.

KILIÇDAROĞLU'NDAN ELEŞTİRİ

Kumlu'nun ardından ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuştu. Özelleştirme konusuna değinen Kılıçdaroğlu, dünyanın her yerinde özelleştirme yapıldığını fakat insanı yok sayan bir özelleştirmenin başka yerde olmadığını belirtti. "Aç adamın karnı doyar mı, karnı doymayan bir adama özgürlüğü nasıl anlatacaksınız?" diyen Kılıçdaroğlu, "Siz işçisiniz, gücünüzü salonlarda kullanmayın. Siz gücünüzü buralarda kullanırsanız, yarın gazetelere haber bile olamazsınız" diye konuştu. Anayasal güvencesi olmayan bir sendikacılık olduğuna vurgu yapan Kılıçdaroğlu, anayasada sendikal özgürlük olmasına rağmen, sendikaya üye olan bir yurttaşın işten atıldığını ifade etti.

TAŞERON İŞÇİLERE SAHİP ÇIKAN

"Taşeron 21. yüzyılın kölelik rejimidir, bunu asla unutmayın" diyen Kılıçdaroğlu, kendisinin taşeron olarak çalışan hem akraba hem arkadaşları olduğunu ve 8 saat değil 18 saate kadar çalıştıklarını söyledi. "Türk-İş'e bir sözüm var. Taşeron işçilerin haklarına sendikalı işçiler sahip çıkacaktır. Eğer Türk-İş, sendikalı işçiler haklarına sahip çıkmazsa, taşeron işçilere de sahip çıkmazlar" diyen Kılıçdaroğlu, taşeron işçilerin sokağa çıktığı zaman aldığı asgari ücretin ellerinden alındığını kaydetti."Ben Türk-İş Genel Kurulu'nda Tekel İşçileri'nin haklarının alındığını ve teslim edildiğini duymak isterdim" diyen Kılıçdaroğlu, "Onlar yolsuzluk mu yaptı, onlar devleti mi dolandırdı, onlar aldıkları paralarla gemi mi aldılar?" diye sordu.

BOZDAĞ PROTESTO EDİLDİ

Kılıçdaroğlu'nun ardından konuşması için kürsüye gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın konuşması sırasında delegeler ellerindeki "Dokunan yanar" dövizlerini açarken, "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" sloganları ile Bozdağ'ı yuhalamaya başladı. Bozdağ ise protestolara rağmen konuşmasını sürdürdü. Bozdağ'ın konuşmasının ardından işçiler sloganlarla protestosuna devam ederken, Divan Başkanı Bayram Meral işçilere, "Elleriniz, kollarınız dert görmesin. Gözünüze kurban olayım. Oturun artık. Tamam artık" dedi. Ancak sloganların bu uyarıya rağmen devam etmesi üzerine bu kez de sendika yöneticileri işçilere tepkilerine son vermeleri için ikazda bulundu. Ortam, bu ikazlar üzerine gerilirken, işçiler ve sendika yöneticileri arasında kavga çıktı.

'SUSKUN TÜRK-İŞ İSTEMİYORUZ'

Sabah erken saatlerden itibaren delegeler arasında slogan savaşının başladığı salonda, Sendikal Güç Birliği delegelerinin "Türk-İş’te değişim olacak başka yolu yok", "Suskun Türk-İş istemiyoruz", "Katil ABD Ortadoğu’dan defol" gibi sloganlarına karşı, mevcut yönetimin yanında yer alan delegeler "Türk-İş nerede biz oradayız" sloganlarını attı. Genel Başkan Mustafa Kumlu'ya karşı oluşturulan Sendikal Güç Birliği, ortak aday olarak Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın’ı destekliyor. Güç Birliği Platformu üyeleri arasında Tekel direnişinin örgütleyicisi Tek Gıda İş Genel Başkanı Mustafa Türkel ile Petrol-İş, Basın-İş, Belediye-İş, Deri-İş, Hava-İş, Kristal-İş, Tezkop-İş, TÜMTİS ve Türkiye Gazeteciler Sendikası da bulunuyor. Öte yandan mevcut başkan olan Mustafa Kumul da yeniden aday olacak.