• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Bursa Şubemiz Kıdem Tazminatı İçin Alanlardaydı

29.06.2020

Konfederasyonumuz Türk-İş'in kararı doğrultusunda  29 Haziran 2020 tarihinde kıdem tazminatı fonunun yeniden gündeme getirilmesi üzerine Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı, kitlesel basın toplantıları düzenledi. Sendikamız Şubeleri de bulundukları yerelliklerde basın açıklamalarına katılarak, kıdem tazminatı hakkına sahip çıktı.

Bursa Şubemiz de, bugün saat 11.00'de, Bursa-Fomara Meydanı'nda yapılan kitlesel basın açıklamasına katıldı. Şube Başkanımız Ersin Birgül, Başkan Yard. Hüseyin Gürkaş ve Kamil Bayrak (Mali),  yönetim, denetim, disiplin kurulu ve işyeri temsilcilerimizin katılımı ile destek verdiğimiz eylemde kıdem tazminatı hakkını geriye götürecek her müdahalenin genel grev nedeni olduğu vurgulandı. Ayrıca, bu kararın Türk-İş’in 21’inci, 22’inci ve 23’üçüncü Genel Kurulunda oy birliğiyle alınmış olduğuna dikkat çekildi.

Basın açıklamasında kıdem tazminatını geriye götürecek her türlü düzenlemenin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği sloganlarla dile getirildi.

 

PANDEMİ FIRSATÇILIĞI YAPMAYIN KIDEM TAZMİNATI HAKKIMIZ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Dünya ve ülkemiz, pandemi nedeniyle olağanüstü koşullardan geçmektedir. Normalleşme adımlarının atılmaya başlanması, bu sürecin çalışma hayatında işçilere yaptığı olumsuz etkileri henüz ortadan kaldırmamıştır. Aksine normalleşme ile birlikte oluşan ortamda, bazı işverenlerin bu durumu fırsata çevirme niyetlerini ortaya koyduğuna tanık olunmaktadır. İşçilerin bazı kazanılmış haklarının geri alınması girişimlerine pandemi süreci bahane edilmektedir. Hükümetin henüz ayrıntılarını açıklamadığı İst...
devamı