• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Merkez Bankası Haziran Ayı Rakamlarını Açıkladı :

Cari Açık Beklentilerin Üzerinde

Merkez Bankası verilerine göre cari işlemler açığı Haziran ayında 3 milyar 356 milyon dolar ile beklentilerin üzerinde çıktı. Banka ve aracı kurum analistleri ve ekonomistlerin ortalama beklentisi 3 milyar dolar civarındaydı.

12.08.2015

Cari işlemler açığı Haziran ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 812 milyon dolar azalmasına karşın, 3 milyar 356 milyon dolar ile beklentilerin üzerine çıktı. Cari işlemler açığı yılın ilk yarısında 22.7 milyar dolara, 12 aylık verilerle de 44 milyar 691 milyon dolara yükseldi.

Ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı Haziran ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyar 429 milyon dolar azalarak 4 milyar 839 milyon dolara gerilerken, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirler geçen yılın aynı ayına göre 460 milyon dolar azalarak 2 milyar 292 milyon dolara geriledi. Birincil gelir dengesi açığı 160 milyon dolar artarak 909 milyon dolara çıktı.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 147 milyon dolar artarak 822 milyon dolara yükseldi.

Haziran ayında altın ithalatı geçen yılın aynı ayındaki 1.07 milyar dolardan bu yıl 196 milyon dolara inerken, turizm gelirleri 558 milyon dolar azalarak 2.19 milyar dolara geriledi.

Merkez Bankası'nın açıkladığı cari açık rakamlarını değerlendiren ALB Forex Analisti Rıdvan Baştürk, "Resmi rezervlerin Haziran ayında 783 milyon dolar daralması bize cari açık finansmanın kaliteli olmadığını gösterir. Her ne kadar cari açıkta bir gerileme olsa da ekonomide etkisinin daraltıcı olduğunu belirtebiliriz. Bilhassa ithalat ve ihracatta gerilemeler iç ekonomide daraltıcı etki yapmaktadır. Bu da cari açığın milli gelire oranının uzun dönemde yüzde 5’i aşkın olacağı anlamına gelebilir. Gelen verinin yine yatırımlarda etkili olmadığı belirtilebilir. İçeride tamamen siyasi beklentilere göre fiyatlamalar söz konusudur.” dedi.