• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

TÜİK Eylül Ayı Tüketici Fiyat Endeksini Yayımladı:

Düşüş gösteren tek grup giyim ve ayakkabı

TÜİK Eylül ayı Tüketici Fiyat Endeksini (TÜFE) açıkladı. TÜFE’de Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,89, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,95 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,80 artış yaşandı.

05.10.2015

TÜİK'in açıkladığı TÜFE verilerine göre TÜFE’de 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,89, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,21, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,95 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,80 artış gerçekleşti.

En yüksek artış ulaştırma ve çeşitli mal ve hizmetlerde

Ana harcama grupları bakımından aylık en yüksek artış yüzde 1,93 ile ulaştırma ve çeşitli mal ve hizmetlerde olurken, endekste yer alan gruplardan gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1,24, ev eşyasında yüzde 1,16 ve eğlence ve kültürde yüzde 1,16'lık bir artış gerçekleşti.

Artışın yüksek olduğu diğer harcama grupları ise çeşitli mal ve hizmetler (%11,23), gıda ve alkolsüz içecekler (%10,73), eğlence ve kültür (%10,38) ve ev eşyası (%9,42) oldu.

Yıllık en fazla artış ise yüzde 13,99 ile lokanta ve oteller grubunda gerçekleşti.

Ana harcama grupları itibariyle endekste yer alan gruplardan aylık düşüş gösteren tek grup, yüzde 2,76'lık düşüşle giyim ve ayakkabı grubu oldu.

İstatistiki Bölge Birim Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey’de bulunan 26 bölge içinde, bir önceki yılın Aralık ayına göre en yüksek artış yüzde 7,55 ile TR32 (Aydın, Denizli, Muğla) bölgesinde, bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 8,80 ile TR72 (Kayseri, Sivas, Yozgat) bölgesinde ve on iki aylık ortalamalara göre en yüksek artış yüzde 8,54 ile TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır) bölgesinde gerçekleşti.

 

PANDEMİ FIRSATÇILIĞI YAPMAYIN KIDEM TAZMİNATI HAKKIMIZ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Dünya ve ülkemiz, pandemi nedeniyle olağanüstü koşullardan geçmektedir. Normalleşme adımlarının atılmaya başlanması, bu sürecin çalışma hayatında işçilere yaptığı olumsuz etkileri henüz ortadan kaldırmamıştır. Aksine normalleşme ile birlikte oluşan ortamda, bazı işverenlerin bu durumu fırsata çevirme niyetlerini ortaya koyduğuna tanık olunmaktadır. İşçilerin bazı kazanılmış haklarının geri alınması girişimlerine pandemi süreci bahane edilmektedir. Hükümetin henüz ayrıntılarını açıklamadığı İst...
devamı