• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Sendikal birlik yolunda önemli adım

ICEM Türkiye Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı

ICEM Türkiye Koordinasyon Kurulu'nun toplantısı 2 Ağustos 2007 günü Ankara'da Tes-İş sendikasının genel merkezinde yapıldı.

02.08.2007

ICEM Türkiye Koordinasyon Kurulu'nun toplantısı 2 Ağustos 2007 günü Ankara'da Tes-İş sendikasının genel merkezinde yapıldı.

 

Dünya örgütümüz ICEM'in Genel Sekreteri Manfred Warda ile ICEM Kimya ve İlaç Bölümü Sorumlusu Kemal Özkan'ın katıldıkları toplantıyı evsahibi Tes-İş'in Genel Başkanı Mustafa Kumlu yönetti. Toplantıya katılan ICEM üyesi Türkiye sendikaları şunlardı: Tes-İş, Belediye-İş, Türk-Enerji Sen, Dev Maden Sen, Genel Maden-İş, Kristal-İş, T. Çimse-İş, T. Maden-İş, Tümka-İş, ESM ve Petrol-İş. Toplantıya sendikamızı temsilen Genel Başkan Mustafa Öztaşkın ve Genel Sekreter Mustafa Çavdar katıldılar.

 

ICEM Genel Sekreteri Warda ICEM üyesi Türkiye sendikalarının konfederasyon farkı gözetmeksizin bir araya gelerek ICEM platformunda ortak çalışma yapmasının umut verici bir adım olduğunu belirtti.
 

Warda ICEM'in uluslarötesi şirketler konusunda çok önemli bir rol oynayabileceğini vurgulayarak Kasım 2007'de Bangkok'ta yapılacak ICEM Dünya Kongresine yönelik olarak özellikle taşeron işçiliği, sosyal diyalog ve küresel çerçeve sözleşmeler konularında karar taslakları hazırlandığını açıkladı.


ICEM Yönetim Kurulu'nun kurduğu bir çalışma grubunun ICEM ile diğer küresel federasyonlar arasındaki işbirliği olanakları üzerinde çalıştığını söyledi. Özellikle metal, tekstil ve inşaat-ağaç federasyonları ile ICEM'in yaptığı ortak toplantılarda işbirliği yapılacak alanların ele alındığını ekledi.
 

Genel Sekreter Warda, ICEM'in taşeron işçiliği ve örgütlenme konularında Türkiye'deki üye örgütlere yönelik iki ayrı proje hazırlamakta olduğunu, 2008 ve 2009 yıllarında bu projelerin hayata geçirileceğini belirtti.
 

Kasım 2007'de Bangkok'ta yapılacak ICEM Kadın Konferansı'na özel önem verdiklerini vurgulayan Warda, Kongrenin “Küresel Birlik, Küresel Eşitlik” olarak formüle edilen ana sloganına dikkat çekti.
 

ICEM Koordinasyon Kurulu toplantısına katılan Türkiye sendikalarının temsilcileri böylesi bir ortak platformda çalışmanın olumlu ve önemli bir adım olduğunu belirttiler.
 

Genel Başkanımız Mustafa Öztaşkın uluslararası düzeyde sendikal birliğin sağlanmasının önemli olduğunu, ancak ulusal düzeyde sendikal birlik yolunda ortak bir irade ve çaba olmadığı sürece uluslararası sendikal birliğin anlam taşımayacağını vurguladı. Öztaşkın “Manfred Warda'nın önerilerinin içini doldurmak bizlere düşüyor” dedi.
 

ICEM Türkiye Koordinasyon Kurulu toplantısında, Genel Sekreter Warda, ICEM web sayfasının Türkçe versiyonunun yayımlanması için gerekli teknik hazırlığın tamamlandığını da açıkladı.