• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

İLK SEÇİM MESAJI PETKİM İŞÇİSİNDEN

06.06.2007

22 Temmuz seçimleri ile ilgili ilk mesajı PETKİM işçileri verdi. Özelleştirme kıskacındaki PETKİM işçileri seçimler, özelleştirme ve devam eden TİS görüşmeleri ile ilgili mesajlarını işyerlerinden Aliağa'ya yürüyerek verdiler.

Sabah servislerden inen gündüz vardiyası işçileri PETKİM kavşağında toplanarak kortejler oluşturdular. İşçiler "Memleketi babalar gibi satanlara cevabı 22 Temmuzda sandıkta vereceğiz" ve "PETKİM özelleştirilemez" pankartları ile Aliağa'ya yürüdüler. Ellerinde PETKİM'in özelleştirilmesini ve uygulanan İMF programını protesto eden dövizler taşıyan 1.500'ün üzerinde işçi alkış, siren sesi ve sloganlarla seslerini Ankara'ya duyurmaya çalıştılar. İşçiler PETKİM Kavşağından Aliağa Demokrasi Meydanı'na kadar olan yaklaşık 5 kilometrelik yol boyunca, "Susma haykır KİT'ler halkındır", "Yaşasın örgütlü mücadelemiz", "Tayyip'i alana Unakıtan bedava", "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganlarını attılar. Düzenli kortejler halinde ve disiplinli bir şekilde yürüyen işçiler güzergah boyunca megafonlarla esnafa ve Aliağa halkına kendilerine destek olmaları çağrısı yaptılar. Yaklaşık bir saat süren yürüyüşün ardından Demokrasi Meydanı'na gelen işçilere konuşan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı İbrahim Doğangül, yaptıkları eylemle hükümete, diğer partilere ve halka çeşitli mesajlar vermek istediklerini belirtti.

İMF partilerine oy yok

Artık özelleştirmelerin zararlarını uzun uzun anlatma gereği duymadıklarını aktaran Doğangül, "Özelleştirmeler ile elde edileceği söylenen faydaların hiçbirinin olmadığı, tam aksi yönde sonuçlar doğurduğunu artık herkes gördü. Özelleştirme bütün emekçi halkın zararınadır" diye konuştu. Konuşmasında önümüzdeki 22 Temmuz seçimlerine değinen Doğangül seçimlerle ilgili net mesajlar verdi. Toz duman içerisinde bir seçim sürecine girildiğine dikkat çeken Doğangül, 4.5 yıldır İMF programları ile ülkeyi yöneten AKP'nin seçimden sonra da aynı programı devam ettirmekte kararlı olduğunu söyledi. Doğangül, "Seçimlerde İMF programını uygulayacağım, kamu kurumlarını babalar satacağım diyenler kadar, utangaçça da olsa, satacağım diyenlere de, suskun kalıp tavrını açıklamayanlara da sesleniyoruz; 'İktidara geldiğimizde İMF programlarını çöpe atacağız, yüzümüzü halka, emeğe dönüp, halkın yararına işler yapacağız' demeyenlerin AKP hükümetinden hiçbir farkları yoktur. Biz bu partilere de işçiler olarak, Aliağa halkı olarak oy vermeyeceğiz. 'Babalar gibi satma, adam gibi sat' diyenlerin, babalar gibi satanlardan, bize göre farkı yoktur" diye konuştu. Geçtiğimiz yerel seçimlerde AKP'nin Aliağa'da seçim faaliyeti yapamadığını hatırlatan Doğangül, "Eminim bu seçimlerde de yapamayacak. Sıkıysa yapsınlar! AKP hükümetinden bir temsilci göğsünü gere gere burada seçim çalışması yürütemeyecek" dedi. AKP dışındaki diğer partilerin Aliağa İlçe örgütlerinin "Biz de özelleştirmeye karşıyız" demelerinin yetmediğini belirten Doğangül, bu görüşlerini genel merkezlerine, meclise taşımaları gerektiğini dile getirdi.

ÇAKALLAR PETKİM'E GİREMEYECEK

Seçim sürecine girilmesine rağmen gündemi farklı konuların meşgul ettiğine vurgu yapan Doğangül, Genel Kurmay ile AKP arasında yaşanan polemiğin dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemiş bir şey olduğunu vurguladı. Kuzey Irak'a girilmesi konusunda baskı yaratıldığına dikkat çeken Doğangül, "Biz barıştan kardeşlikten yanayız. Türkiye kendi barışını nasıl yaratabilir, bunu konuşmalıyız. Ülkeyi ekonomik açıdan İMF politikası ile yönetenler askeri açıdan da ABD politikalarına teslim edenlerdir. Bunların farkı yok. Bizi işsiz bırakanlar da, kamu kuruluşlarını peşkeş çektirenler de, birbirimize düşürmek isteyenler de Amerika'dır, emperyalizmdir. Doğangül'ün konuşması işçiler tarafından sık sık "Kahrolsun ABD emperyalizmi", "Amerikan üsleri kapatılsın" sloganları ile kesildi. Doğangül, "Bu vatanı böldürtmeyeceğiz demek, Amerikan uşaklığına hayır demekle başlar. 1 Mart tezkeresi bu meclisin yaptığı belki en iyi şeydir. Ama aynı hükümet İncirlik üssü ile ilgili gizli anlaşmayı 4. kez uzattı. Buradan kalkan uçaklarla Felluce'deki çocuklar, kadınlar katledildi" diye konuştu.

İsim vererek PETKİM Yönetim Kurulu Başkanı Osman İlter'in PETKİM'de yaşanan bütün sorunlardan sorumlu olduğunu dile getiren Doğangül, İlter'in aynı zamanda PETKİM'i satmaya çalışan Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı olduğu bilgisini de verdi.

Petkim'i almak için sıraya giren firmaların bir kısmı zaten kendi reklamı için böyle bir girişimde bulunuştur, Petkim'i almaya da, işletmeye de güçleri yetmez bunların; listedeki büyük şirketlerin de Petkim'i yatırım yapmak, üretim yapmak için değil, limanı, geniş arazisi, depolama alanları ile ithalat, yani ticaret yapmak için alacakları açıktır. Sonuç olarak bu satıştan Türkiye zararlı çıkacaktır, çünkü petrokimya üretiminden tamamen vazgeçmiş ithalatçı bir ülke olacağız.

Sendika olarak, hükümetin yapmadığını yapıp Petkim'e sahip çıkacaklarını; ihale şartnamesinde olmayan koşulları (yatırım, üretim ve istihdam gibi) kendilerinin koyduklarını, dosta düşmana ilan ediyoruz. Petkim'in satışa değil, yatırıma büyümeye ihtiyacı var, bunu da ancak kamuda kalmış bir Petkim yapabilir, Petkim'i rahat bırakın" diye konuşan Doğangül, bunu son kez buradan söylüyoruz, eğer bizi duymazlarsa, kulaklarının dibine kadar varıp oradan bağıracağız, bu son uyarımızdır" dedi.

GREV UYARISI

Devam eden TİS görüşmeleri ile ilgili de konuşan Doğangül iktidara önemli uyarılarda bulundu. İşkolu olarak grev yapma yasağında olduklarını aktaran Doğangül, "Grev hakları yok nasıl olsa diye TİS'de anlaşmaya yanaşmayanlara buradan açıkça sesleniyoruz. Eğer TİS istediğimiz gibi sonuçlanmazsa grev yapacağız. Grev onlara göre yasadışı ama biz hak alma eylemi yaparken yasal olup olmamasına değil, hukuka uygunluğuna, meşruluğuna bakarız. Bu anlamda grev meşrudur, hukuka uygundur" dedi. Kavel Kablo işçilerinin geçmişte yaşadığı grev deneyimini anlatan Doğangül, "Onlar da önce grev yapıp haklarını aradılar sonra bunun yasası yapıldı. Bizim grev hakkımızı 3 yıldır bekletenler bilsinler ki günah bizden gitti. Grevi ne zaman istersek o zaman yaparız" diye konuştu. İşçiler Doğangül'ün grevle ilgili konuşmalarını "Grev hakkımız biz istersek yaparız" sloganları ve alkışlarla karşıladılar. Doğangül'ün konuşmasının ardından işçiler tekrar kortej oluşturup sendika binasının önüne kadar sloganlarla yürüdüler. Burada bekleyen servis araçlarına binen işçiler tekrar PETKİM'e döndüler. İşçilerin eylemleri süresince esnafların, okullardaki öğrencilerin ve araçları ile yoldan geçenlerin alkışlarla işçilere destek verdiği gözlemlendi.