• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Medya'da Türk-İş Genel Kurulu

'Ne söz bitti ne eylem'

Sendikal Güç Birliği Platformu, Petrol-İş sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın’ın 8-11 Aralık tarihlerinde yapılan Türk-İş genel kurulunda genel başkan adayı olarak belirlendi.
FATİH BOZOĞLU/BODRUM GÜNDEMİ
09.12.2011

Yurt dışından 50’yi aşkın yabancı misafirin katılımıyla gerçekleştirilecek Genel Kurul’un katılım bildiren konukları arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Siyasi Partilerin Yöneticileri ile KKTC Başbakanı İrsen Küçük de yer alıyor. Genel Başkanlığa Bodrum Gümüşlükten, Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın’da aday.

Bodrum Gümüşlüklü Mustafa Öztaşkın, TÜRK-İŞ Genel Başkanlığına Aday…
Sendikal Güç Birliği Platformu, Petrol-İş sendikası genel başkanı Mustafa Öztaşkın’ın 8-11 Aralık tarihlerinde yapılan Türk-İş genel kurulunda genel başkan adayı olarak belirlendi. Türk-İş 21. Genel Kurulu 8-11 Aralık tarihlerinde Ankara’da yapılan Genel kurulda Türk-İş’in yeni yönetimi de belirlenecek. Türk-İş’e bağlı 10 sendikanın oluşturduğu Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP), 6 Aralık’ta Türk-İş genel başkanlığı için adaylarının Petrol-İş Başkanı Mustafa Öztaşkın olduğunu açıklamıştı.

Bodrumluları Yanımda Hissettim…
Bodrumlu olması yanında Petrol-İş Genel Başkanı olan Mustafa Öztaşkın ile yaptığımız telefon görüşmesinde Bodrum’dan aranmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, Türk-İş’in durumu ve neden aday olduğunu şöyle açıkladı;
“Türkiye’nin en büyük sendikası olan Türk-İş’in 700 bin üyesi var ve 35 sendika bağlı. Türk-İş toplumsal, ve sosyal sorunlara yeterince eğilmediği ve sorunları dile getirmediğini, itibar kaybettiğini düşünüyorum. Türk-İş çalışanların haklarına yeterince sahip çıkmıyor, kuralsız ve vahşi çalışma şartlarının düzeltilmesi konusunda da sessiz kalmakta. Daha da ötesi hükümet ile yan yana bir duruş göstererek çalışanların haklarına ve sorunlarına sahip çıkmamakta. Demokrasi, Barış, İnsan Hakları ve Kadın Hakları gibi bir çok sosyal konuda duyarsız kalmakta. Türk-İş artık toplumsal ve sosyal güveni kaybetmiştir. Bu nedenle sözkonusu olan sorunlara sahip çıkmak için, sendikalı çalışanlar ile birlikte sendikasız çalışanlarında haklarını korumak, onlarında sözcüsü olmak adına adaylığımızı açıkladık. Amacımız Türk-İş’in yeniden eski güvenini ve değerini kazanmasıdır”
Mustafa Öztaşkın Bodrumluların kendisini desteklediğini bildiğini ve bundan güç aldığını da sözlerine ekledi.

Tarihi Bir Dönemeç…
Sendikal Güç Birliği Platformu, açıklamasında, “Türkiye’nin örgütlülük ağı en yaygın ve en geniş tabana sahip işçi örgütü olan Türk-İş’in 21. Genel Kurulu ülkemiz emek hareketinin geleceği adına tarihi bir dönemeç olmaya aday” olduğu söylendi. Türkiye’de hem toplumsal hareketlerin hem de sendikal hareketin sürekli kan ve güven kaybederek çekilebileceği en son sınıra kadar çekildiğinin söylendiği açıklamada, “Türkiye sendikal hareketinin en büyük örgütü Türk-İş de bu tarihi kırılma anında gerçek bir yol ayrımına gelerek artık ya hep ya hiç kavşağına varmıştır” denildi.

“Ne söz bitti ne eylem”
SGBP’nin açıklaması şu şekilde devam ediyor: “Umutların kırıldığı, gözlerin bu karanlığa tam da alışmaya başladığı bir anda ‘ne söz bitti ne eylem’ diyerek karanlığı aydınlatan o ilk işaret fişeğini yaktık. Türkiye işçi sınıfının yıllardır özlemini duyduğu güçlü bir birlikteliği inşa ettik ve Türk-İş üyesi sendikalar olarak Sendikal Güç Birliği Platformu’nu büyük yürüyüşümüzün ilk adımı olarak ilan ettik.”

Türk-İş yönetiminin toplumun ve emek hareketinin acil ihtiyaçlarına yönelik hiçbir çaba harcamadığının belirtildiği açıklamada, Türk-İş’in mücadele başlığı olarak başa yazması gereken konular şu şekilde sıralandı:
“Sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılması önündeki engelleri kaldırmak,
Türkiye toplumunun ezici çoğunluğunu oluşturan geniş emekçi yığınlarını bölen yapay ayrımları sona erdirmek,
Güvencesiz istihdam, kuralsızlaştırma, esnek çalışma biçimleri, temel hizmet alanlarının ticarileştirilmesi ve özelleştirme politikalarının hiçbir engele takılmadan hayata geçmesine seyirci kalamamak,
İşsizliğin azaltılması, işsizlik fonunun amaçlarına uygun şekilde kullanılması, yeni istihdam alanlarının yaratılması, Anayasa ve çalışma yasalarının emeğin temel hak ve özgürlüklerini güvence altına alan bir şekilde yeniden düzenlenmesini sağlamak,
Kültür, inanç, cinsiyet gibi farklılıkların birer dezavantaj ve çatışma başlığı olmaktan çıkarılmasını hayata geçirmek,
Ülkemizde, işyerlerinde ve sendikalarda demokrasinin gerçek anlamda tam ve eksiksiz hayata geçmesi için mücadele etmek, fikir ve bilimsel çalışmalar üretmek.”

“Türk-İş’e hakim yönetim anlayışı iflas etmiştir”
“Siyasi partilerin ve hükümetlerin güdümünde olan, siyasete müdahale edemeyen, siyasi alanı sermaye temsilcisi odaklara terk eden, hem üyelerinin hem de toplumun ekonomik, sosyal ve siyasal sorun ve taleplerini görmezden gelen bugünün Türk-İş’e hakim yönetim anlayışı artık iflas etmiştir” şeklinde devam eden açıklama, Türk-İş’in bu yönetim anlayışı nedeniyle ağırlığı ve varlığı hissedilir bir örgüt olmaktan çıktığı saptandı.
SGBP’nin “sendikal hareketin yaşamakta geç bile kaldığı köklü değişime” öncülük etmeyi hedeflediği ifade edildi. Genel başkan adayı olarak Mustafa Öztaşkın’ı göstereceğini ilan etti.

Mustafalar Yarışacak…
Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun karşısında yarışacak olan Petrol-İş Genel Başkanı ve Sendikal Güç Birliği Platformu adayı Mustafa Öztaşkın’ın genel başkanlığa oldukça yakın olduğu alınan bilgiler arasında.