• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

TÜİK:

Sanayi Üretimi Yüzde 0,1 Düştü

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2014 Kasım ayı sanayi üretim endeksine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki aya göre yüzde 0,1 düştü.

15.01.2015

Türkiye sanayi üretimindeki yükseliş durma noktasına gelirken, Kasım ayında sanayi üretimi, bir önceki aya göre yüzde 0,1 düştü.

İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,3 azaldı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,8 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,3 azaldı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,5 arttı.

2014 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ise madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %6,3 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi %0,2 azaldı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %5,0 arttı.

En yüksek düşüş dayanıklı tüketim malı imalatında

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 2,0 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.  İmalat sanayiinde en yüksek düşüş ise diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 7,6 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve yüzde 6,3 ile mobilya imalatı takip etti.

En yüksek artış kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması

2014 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek artış ise yüzde 10,1 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılmasında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 4,0 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, yüzde 3,6 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı takip etti.

Ekim ayında sanayi üretimi yüzde 1,8 düşmüştü

TÜİK verilerine göre Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre sanayi üretiminde yüzde 2,4 artış, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya kıyasla yüzde 1,8 düşüş göstermişti. Daha önce Ekim 2013'te sanayi üretimi yüzde 3 düşmüştü.

2014 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,2 düşmüştü.