• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Tüpraş Rezaleti | Emin Çölaşan-Hürriyet

SEVGİLİ okuyucularım, burada 15 Ocak 2004 ve 10 Şubat 2004 günlerinde çıkan yazılarımın başlığı ‘Hediye Edilen TÜPRAŞ’ ve ‘Ne Biçim Özelleştirme Bu’ idi.

EMİN ÇÖLAŞAN
26.05.2004

SEVGİLİ okuyucularım, burada 15 Ocak 2004 ve 10 Şubat 2004 günlerinde çıkan yazılarımın başlığı ‘Hediye Edilen TÜPRAŞ’ ve ‘Ne Biçim Özelleştirme Bu’ idi.

Her iki yazımda da TÜPRAŞ’ın özelleştirme rezaletini anlatıyordum.

Türkiye’nin altın yumurtlayan sadece 2 adet kamu kuruluşu var.

TÜPRAŞ ve Milli Piyango.

İkisi de acayip kár ediyor... Ve AKP hükümeti bunları satmaya, özelleştirmeye kalkışıyor.

TÜPRAŞ dev bir kuruluş. Türkiye’nin en büyük şirketi. Ham petrolü ithal ediyor, rafinerilerinde işliyor, satıyor. Yıllık cirosu 13 milyar dolar. Vergi öncesi kárı 660 trilyon lira. Hazine’ye bugüne kadar 8 milyar dolar aktardı. Sigorta değeri 4.4 milyar dolar. Geçen yıl net kárı 300 milyon dolar.

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın 7. rafineri şirketi. Ülkemizdeki ham petrol işleme kapasitesinin yüzde 86’sına sahip. Ayrıca petrokimya tesisleri var. Bugün yeni bir TÜPRAŞ kurmaya kalkışsak, maliyeti en az 6 milyar dolar.

Pazar sıkıntısı yok, satış sorunu yok, rakibi yok. Zarar veya az kazanmak gibi bir sorunu yok. Piyasanın tek tabancası. Bir dev. Devlet bütçesine yükü yok. Tam tersine korkunç bir gelir kaynağı. Bir kamburu da yok.

AKP hükümeti bu dev kuruluşu ‘özelleştirme’ adı altında, hem de sadece ve sadece 1.3 milyar dolara satmaya kalkıştı. Almaya istekli sadece 2 firma çıktı.

Açık arttırma, pazarlık yapılmadı!

TÜPRAŞ bir Türk-Rus grubuna açık arttırma olmadan, kamu yararı çiğnenerek bu fiyata hediye edildi.

TÜPRAŞ’ın çok önemli bir özelliği daha var. Stratejik bir kuruluş. Yarın Türkiye sıkıntılı bir döneme girerse, kriz veya savaş olursa, biz akaryakıt ve petrokimya ürünlerimizin neredeyse tamamını da bir Rus şirketinin insafına terk etmiş olacağız. Belki uçaklarımız kalkmayacak, tanklarımız yürümeyecek!

Şimdi gelelim TÜPRAŞ’ı Türk ortağı Zorlu Grubu ile alan Efremov isimli şirkete. Bu bir tabela şirketi. Sermayesi, parası yok. İsmi sadece posta kutusunda var. Almanya’daki adresinde ev çıkıyor! Vergi kaçakçılarının ve kara paracıların cenneti Virgin ve Cayman adalarında kayıtlı!

Bu para -eğer gelirse- nereden gelecek? Mafya parası, kara para mı olacak? Bilinmiyor!

Ben bu konuları burada iki kez yazdım. Yalanlayan, açıklama gönderen, ‘yanılıyorsun’ diyen bir makam, kuruluş olmadı. Ciddiyetsizliğe, sorumsuzluğa bakın!

Burada çok önemli bir konuya daha dikkatinizi çekmek istiyorum. Su kaynaklarımızı, barajlarımızı bir yana bıraktık. Türkiye, son yılların korkunç yanlışları nedeniyle, ürettiği elektriğin yaklaşık yarısını doğalgazdan elde ediyor. Doğalgazı ithal ediyoruz. Rusya yarın doğalgaz vanasını şu veya bu nedenle kaparsa, yandı gülüm keten helva! Ülke karanlığa gömülecek.

Üstelik ülkenin en stratejik, belkemiği kuruluşunu da Rus firmasına 1.3 milyar dolara, yani ölmüş eşek fiyatına ve ‘özelleştirme’ adı altında hibe ediyoruz. Yarın kötü günler gelip bir sıkıntı olduğunda, akaryakıt açısından da yabancıların kucağındayız.

Tam bir skandal, rezalet, fiyasko. Tam bir sorumsuzluk örneği.

Ülkemizin 1.3 milyar dolar için ne durumlara düşürüldüğünü görüyoruz, utanıyoruz.

Kaynak: HÜRRİYET GAZETESİ