• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Petrol-İş'in “Sendikalı Ol” filminde de oynamıştı

Ünlü sanatçı ve senarist Meral Okay'ı unutmayacağız

9 Nisan sabahı hayatını kaybeden ünlü sanatçı ve senarist Meral Okay, Halil Ergün ile birlikte Petrol-İş'in "Sendikalı Ol" kampanya filminde de oynayarak tüm çalışanları bir sendikada örgütlenmeye, sendikalı olmaya davet etmişti.

Basın Servisi
09.04.2012

Bir Bulut Olsam, Yeditepe İstanbul, İkinci Bahar gibi TV dizilerinin yanı sıra Seni Seviyorum Rosa, Beynelmilel gibi sinema filmlerinde oynayan; Asmalı Konak, Muhteşem Yüzyıl gibi dizilerin senaryosuna da imza atan Meral Okay 9 Nisan sabahı hayatını kaybetti. Okay'ın aktör eşi Yaman Okay da 1993 yılında henüz 41 yaşındayken pankreas kanserine yenilmişti. Meral Okay, sendikamızın son yıllarda Türkiye’nin birçok sanayi bölgesinde yaygınlaştırdığı, “Doğudan Ol, Batıdan Ol, Anadolu’dan Ol, Trakya’dan Ol! Nereden Olursan Ol, Sendikalı Ol! Umutlu Ol, Güvende Ol” sloganlarıyla özetlenen “Sendikalı Ol” kampanya filminde de oynamış, tüm çalışanları sanatçı Halil Ergün ile birlikte bir sendikada örgütlenmeye, sendikalı olmaya çağırmıştı.

MERAL OKAY KİMDİR
Meral Okay, 20 Eylül 1959 tarihinde Ankara'da doğdu. Beş yıl devlet memurluğu yapan Okay, bu süreçte Toprak Mahsülleri Ofisi'nin Dünya Bankası projelerinde ve TBMM'nin Atatürk'ün 100'üncü yaşı kutlamaları çerçevesinde kurulan bir komisyonunda yer aldı. 12 Eylül döneminde Türkiye İşçi Partisi üyesi ve işyeri temsilcisiydi. 1984 yılında sinema ve tiyatro oyuncusu Yaman Okay'la evlendi. Eşi 10 yıl sonra, henüz 41 yaşındayken kanserden yaşamını yitirdi.

Okay, İstanbul'a taşınarak Günaydın gazetesinde çalışmaya başladı. Dergicilik, yayıncılık, yapımcılık, Sezen Aksu ile sahne çalışmaları yaptı, şarkı sözleri yazdı. İkinci Bahar dizisiyle ünlendi. Bir filmde yapımcılık denemesinde bulundu. 2011 yılında "Muhteşem Yüzyıl" dizisinin senaristliğini yaptı.
Okay, 2002'de 24. Siyad Türk Sineması Ödülleri - 2002, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Hiçbiryerde) ve 2007'de Beynelmilel filmiyle 14. Adana Altın Koza Film Şenliği - 2007, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü almıştı.

Okay, 10 Nisan'da Bebek Camiinde kılınan öğle namazının ardından Zincirlikuyu mezarlığında defnedildi.

Petrol-İş Sendikası olarak Meral Okay'a rahmet, ailesi, yakınları ve dostlarına başsağlığı diliyoruz. Emekçiler Meral Okay'ı unutmayacaktır.