• industriAll global
 • industriAll europe
 • Retun See
 • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Dış İlişkiler Servisi / Uluslararası Dayanışma

 • Avustralya sendikaları Ansell işçilerine vize verilmemesini protesto ediyor

  Sri Lanka sendika heyetine Avustralya'ya giriş vizesi verilmemesi üzerine, Avustralya'da sendikalar Ansell'in genel merkezi önünde miting düzenledi. Avustralya hükümeti, eldiven ve kondom üreticisi Ansell'in Sri Lanka'da işçilere yönelik acımasız ve haksız tutumunun kamuoyunda teşhirini engelleme çabasıyla heyet üyelerine vize vermedi.

 • 'Türkiye Polyplex işten atılan işçilere işbaşı yaptırmalı'

  Hindistan Kimya İşçileri Federasyonu (HMS) direnişteki Polyplex işçilerine destek mesajı gönderdi. 

 • 'Petrol-İş ile görüşün'

  Hindistan Kimya İşçileri Federasyonu (HMS) Polyplex'in Hindistan'daki merkezine bir mektup göndererek Türkiye'deki işten çıkarmaları protesto etti.

 • Meksikalı maden işçileri için küresel eylem çağrısı

  Meksika maden işçileri yaklaşık beş yıldır adalet arıyor. Ülkede 19 Şubat 2006'da Coahuila eyaletinin kuzeyinde Grupo Mexico Şirketi'ne ait Pasta de Conchos kömür madeninde büyük bir patlama meydana geldi. Patlamada 65 madenci yüzlerce metre toprağın altında kaldı. Kazadan yaklaşık beş yıl sonra Pasta de Counchos'ta yaşamını yitiren 65 madenciden 63'ünün bedenleri hâlâ göçükte. Meksika hükümeti bu iş cinayetinin sonuçlarını ne araştırdı ne de kovuşturdu.

 • Uluslararası dayanışma için somut adımlar atılmalı

  Sendikamız Konferans Salonu'nda 2 Mayıs'ta düzenlenen “Kriz Döneminde Uluslararası Dayanışmanın Artan Önemi ve Sendikalar Konulu” sempozyumda biraraya gelen yurtdışından ve ülkemizden sendikacılar, uluslar arası dayanışma için somut adımlar atılması gerektiğini, çok uluslu şirketlere karşı mücadelenin ancak uluslar arası örgütlenme ve işbirliği ile başarılabileceğini bildirdiler.

 • Irak işçilerinden 1 Mayıs çağrısı

  İşçilerin bu uluslararası dayanışma gününde sendikalardaki kardeşlerimizi ve savaşa ve işgale karşı direnen herkesi hem askeri hem ekonomik işgalden kurtuluş mücadelemize daha fazla destek vermeye çağırıyoruz. Irak'ın işgalinin arkasındaki hükümetleri, şirketleri ve kurumları bütün yabancı müdahalelerden uzak gerçek demokrasi, gerçek egemenlik ve kendi kaderini belirleme taleplerimize cevap vermeye çağırıyoruz.

 • 'Avrupa Sosyal Forumu' Berlin'de toplandı

  17 Eylül 2008'de İsveç'in Malmö kentinde yapılacak olan Avrupa Sosyal Forumu (ASF) için hazırlık toplantısı 22-24 Şubat 2008 tarihinde Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan “Rosa Luxemburg Vakfı” merkezinde yapıldı. Toplantıda geçmişteki faaliyetler değerlendirildi, gelecekte yapılacak çalışmalar için bir yol haritası çizildi. Malmö'de 17-21 Eylül 2008'de yapılacak 5. Avrupa Sosyal Forumu'nun programına ilişkin detaylar tartışıldı.

 • Petrol-İş’in kadın grevcilerine uluslararası destek

  Sendikamız Petrol-İş’in de üyesi bulunduğu Uluslararası Kimya Enerji Maden İşçileri Federasyonu ICEM Antalya’daki Novamed grevimizle ilgili olarak bütün üye örgütlere 8 Mart dolayısıyla acil eylem çağrısında bulundu. Çağrıyı içeren mektubun metnini yayımlıyoruz.

 • EMCEF Genel Kurulu İstanbul'da yapıldı

  Sendikamızın da üyesi olduğu Avrupa Maden, Kimya ve Enerji İşçileri Federasyonu EMCEF’in Genel Kurulu 15-16 Haziran 2006 günlerinde İstanbul’da yapıldı. Genel Kurulun başlamasından bir gün önce, 14 Haziran günü, EMCEF Başkanlar Kurulu’nun (Prezidyum) İstanbul’da yaptığı toplantıya ise örgütün Türkiye’den üyesi olan ve aralarında Petrol-İş’in de bulunduğu altı sendika gözlemci olarak katıldı. İstanbul’daki Genel Kurulun sloganı “Avrupa Bütünleşmesinin Geleceği” idi.
 • Arnavutluk Bağımsız Petrol ve Gaz Sendikası'ndan ziyaret

  Arnavutluk Bağımsız Petrol ve Gaz Sendikası, Genel Başkan Veli Fejzullari ve Genel Sekreter Zoto Leckaj’ın içinde bulunduğu üç kişilik bir heyetle 12 Ekim 2006 ile 15 Ekim 2006 tarihleri arasında sendikamızın davetlisi olarak İstanbul’daydı.