• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Merkez Yönetim Kurulumuz 15 Temmuz Dolayısıyla Bir Açıklama Yayımladı

Cumhuriyet tarihimizin en karanlık günlerinden biri 2016 yılında yaşandı. 15 Temmuz 2016 tarihindeki askeri darbe girişimi, Türkiye’de demokrasi ve özgürlüklükleri yok etmeyi amaçlayan planın ilk aşamasıydı. Ancak, halkın iradesi ve birlikteliği, demokrasiye sahip çıkma arzusu bu girişimi başarısızlığa uğrattı.

14.07.2022

Bilindiği üzere darbelerin ve bu tür girişimlerin asıl hedefinin, emperyalist güçlerin desteğini alarak halkın sindirildiği, hukukun işlemediği ve hakların kullanılamaz hale geldiği bir toplum oluşturmaktır. Geçmiş tecrübeler de bize öğretmiştir ki, darbelerden en çok zarar gören emekçi kesim ve onların temsilcileri olmuştur.
Emek ve demokrasi mücadelesinin birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu, emeğin örgütlü olduğu bir ülkede, demokrasiye sahip çıkacak örgütlü bir toplumun da oluşacağını biliyoruz. Petrol-İş Sendikası olarak, bugüne kadar olduğu gibi cumhuriyet ve demokrasiden, hak ve hukuktan, özgürlüklerden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz.

Darbecilere karşı ülkemizi ve demokrasiyi savunurken hayatını yitiren 251 şehidimize ve yaralanan gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. 15 Temmuz’un 6. yılında, hain darbe girişimine kalkışanları bir kez daha nefretle kınıyor, şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

Saygılarımızla,
Petrol-İş Sendikası
Merkez Yönetim Kurulu adına
Süleyman Akyüz
Genel Başkan